Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky...

Listopad 2008

Rooibos (Aspalathus linearis)

20. listopadu 2008 v 19:32 | Maky |  Básničky, texty a jiné zajímavosti
Rooibos je luskovitá rostlina, používaná na výrobu bylinného čaje. Již přes mnoho generací je tento nápoj populární v Jižní Africe a nyní se už konzumuje v mnoha zemích po celém světě.

Výroba

Rooibos roste pouze na malém území v Cederbergu v provincii Western Cape (Západní mys). Rostlina se vysazuje v únoru až březnu. První sklizeň je za půl roku. Poté se sbírá do vaků a drtí se. Listy prochází fermentací a získávají výraznou červenohnědou barvu. Vyrábí se také nefermentovaný "zelený" rooibos.

Použití

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává bez těchto přísad. Vůně rooibosu je často popisována jako sladká (a to i bez přidání cukru) a mírně ořechová. Příprava rooibosového nálevu je v podstatě stejná jako příprava černého čaje s tím rozdílem, že vůně je vylepšená delším vařením. Získaný nápoj je červenohnědý, což vysvětluje, proč se rooibosu někdy říká "červený čaj".
Rooibos se stal velmi populární v západních zemích, zvláště u zákazníků, kteří kladou důraz na zdravý životní styl, pro svůj velký obsah antioxidantů a minimum kofeinu.
Základem tohoto nápoje je směs jemných lístků rooibosu tvaru jehličí a aromatických rostlin, které mu dodávají chuť. Nápoj má charakteristickou tmavě červenou barvu a lehce nasládlou chuť. Čaje Rooibos obsahují řadu minerálních látek, například měď, železo, draslík, vápník nebo hořčík. Stejně jako zelený a černý čaj obsahují směsi rooibos antioxidanty, a proto jsou součástí zdravého životního stylu. Šálek čaje Rooibos (bez cukru) navíc neobsahuje žádné kalorie. Kromě toho čaje Rooibos neobsahují kofein, a představují tak alternativní bezkofeinový nápoj, tudíž vhodný i pro děti, kojence a těhotné matky.
Seminář - 8. listopadu 2008

17. listopadu 2008 v 20:34 | Maky |  Tréninky

Tak takhle pilně jsme trénovali od 10 do 16 hodin. Můžete si zde novou choreografii připomenout... ;-) ... ovšem obývák vám prostorově nebude stačit... :-D