Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky...

Čokoláda

21. října 2007 v 21:57 | Maky |  Gurmán
VŠE O ČOKOLÁDĚ
Od historie, kakaovníku, kakaových bobů a výroby čokolády po tabulku hotové čokolády


Kakao - historie
První zmínky o kakau můžeme zaznamenat už z doby před 3000 lety. Původní obyvatelé Střední Ameriky považovali kakao za dar Bohů. Májové a Aztékové používali kakao nejen jako nápoj, ale i jako platidlo nebo k výrobě léků. V 16. století přivezl španělský dobyvatel Hernando Cortez kakaové boby do Evropy. Ze Španělska se rozšířily po celé Evropě a tak vznikl tento exkluzivní nápoj. Později s přidáním cukru nebo medu dostal hořký nápoj tu pravou chuť a těšil se ještě větší oblibě.
Kakaovník
Kakaové boby
V 19. století nastal rozmach čokoládových inovací: První tabulková čokoláda byla vyrobena v roce 1847 v Anglii, nejprve však byla dostupná jen jako medicína v lékárně. Po vynalezení kondenzovaného mléka v roce 1867 ve Švýcarsku byl vyvinut dnes nejpopulárnější druh čokolády - zrodila se mléčná čokoláda.
Dnes je čokoláda využívána v široké míře, známe její různé podoby: nápoje, čokoládu na vaření nebo k jídlu, bonbóny i jiné cukrovinky.
Tajemná moc čokolády
Čokoláda přijde k chuti v každé životní situaci. Je jedno, zda v těžkých nebo krásných časech, malý kousek čokolády dokáže dělat divy. A přitom je vědecky dokázáno, že čokoláda, pokud se jí s mírou, je zdravá - nejen pro duši.
Čokoláda obsahuje látky, zvané flavonoidy, které mohou mít ochranný efekt pro srdce, protože zpomalují vznik cholesterolu. Bezpochyby je nepopíratelným zdrojem energie. Již zmiňovaný dobyvatel Cortez si nápoje z pražených kakaových bobů (tedy první varianty čokolády jako nápoje) vážil, protože zvyšoval odolnost a zaháněl únavu.
Čokoláda podněcuje dobrou náladu
Jedna z teorií říká, že díky požitku z čokolády se v těle uvolňuje betaendorfin, který v těle vyvolává příjemné pocity. Čokoláda se tak stará o dobrou náladu a relaxaci.
Už Indiáni věřili, že čokoláda má moc afrodiziaka. Také Casanova ji doporučoval jako afrodiziakum Madame du Barry, která byla milenkou Ludvíka XV. Dvořané krále Ludvíka XVI ji pili několikrát denně. Jejích blahodárných a omlazujících schopností využívala také Madame Pompadour.
Čokoláda pro jemnou pokožku
Čokoláda je ale dobrá nejen pro duši, ale i pro pokožku. Mnohé krémy a tělová mléka obsahují kakaové máslo. Čokoládu dokonce objevila už i wellness centra. Masáže celého těla s tekutou čokoládou přislibují jemnou péči a potěšení pro smysly.
VÝROBA ČOKOLÁDY
Čištění
Poté co jsou kakaové boby přivezeny do továrny, jsou pečlivě přebrány a vyčištěny speciálním strojem od všech nečistot. Každý výrobce používá svou vlastní směs různých druhů kakaových bobů. Z bobů se odstraní zbytky osemení a rozlámou se na menší kousky - kakaovou drť.
Pražení
Aby boby získaly svou čokoládovou chuť, musí se nyní upražit při teplotě 80°C - 130°C, což trvá 20 minut až 2 hodiny. Používá se kontinuálních pražiček, v nichž otáčivý buben s boby ohřívají horké plyny. Chuť bobů se zjemńňuje a získávají sytě hnědou barvu.

Drcení a mletí
Upražené kakaové boby jsou rezemlety ve speciálních kakaových mlýnech, ve kterýchse rozruší buněčná tkáň a obal, aby se mohl uvolnit obsah buněk a kakaové máslo. Vzniká hnědá tekutá hmota, která se nazývá kakaová hmota. Obsahuje kolem 54% kakaového másla. Kakaová hmota je základní surovinou pro výrobu čokolády.
Oddělení kakaového másla
Z menší části kakaové hmoty se v hydraulickém lisu vylisuje část kakaového másla. Vzniká kakaový koláč, který obsahuje pouze 10 až 20% kakaového másla. Kakaové máslo se použije při další výrobě čokolády. Kakaový koláč se rozemele a vyrobý se z něj kakaový prášek.
Míchání
Ke kakaové hmotě se přidá kakaové máslo (v horším případě též jiný rostlinný tuk), cukr, příchutě (vanilka), práškové či kondenzované mléko při výrobě mléčné čokolády a všechno se smíchá v míchacích strojích a melanžérech. Čokoláda se dále zjemňuje na několika válcovacích stolicích, kde se dále rozemílá a roztírá. Čokoládá se stává jemnější, ale stále obsahuje částečky rozeznatelné lidským jazykem.
Konšování
Při konšování se čokoládá míchá v konšovacím stroji při teplotě 50°C - 65 °C 2 hodiny až 3 dny. Během konšování se tříští shluky kakaového másla, což umožňuje rovnoměrné rozložení kakaového másla. Při konšování se zvyšuje homogenita čokoládové hmoty, zlepšují se její chuťové vlastnosti a kvalita. Nyní již nelze částečky čokolády rozeznat a čokoládá získavá svou jemnost.
Temperování and tvarování
Při temperování se čokoláda roztavý při teplotě až 50 °C a následně se ochladí asi na 30 °C a následně lehce zahřeje, díky čmuž se ustálí struktura kakaového másla v čokoládě. Poté se čokoláda odlévá do tabulek, či rozmanitých tvarů figurek.
Zchlazení a balení
Tabulky čokolády se vloží do chladících tunelů, aby ztuhly, což trvá mezi dvaceti minutami až dvěmi hodinami. Poté se tabulky čokolády zabalí a rozvezou do obchodů.
DRUHY ČOKOLÁDY
Hořká čokoláda...
kakaová hmota, kakaové máslo, cukr, (lecitín, etylvanilín nebo vanilka ). Kvalitní čokoláda by měla obsahovat nejméně 50% kakaových součástí. Pokud je to méně, je velmi sladká. Obsah kakaa se pohybuje mezi 35 - 99%.
MLÉČNÁ Čokoláda
kakaová hmota, kakaové máslo, cukr, sušené nebo kondenzované mléko, (lecitín, etylvanilín nebo vanilka ). Kvalitní čokoláda by měla obsahovat nejméně 30% kakaových součástí, obvykle mezi 14 -25% mléčných součástí. Obsah kakaových součástí mezi 18 - 55 %.
Bílá čokoláda... tu miluju
kakaové máslo, cukr, sušené nebo kondenzované mléko, (lecitín, etylvanilín nebo vanilka ). Kvalitní čokoláda by měla obsahovat nejméně 25% kakaového másla, 25% mléčných součástí. Obsah kakaového másla mezi 18 -30%.
Náhražková čokoláda (čokoládová pochoutka)... fujky
kakaový prášek, rostliný tuk, cukr, (sušené nebo kondenzované mléko), (lecitín, etylvanilín). Tento výrobek toho nemá s čokoládou mnoho společného a nesmí se prodávat pod názvem čokoláda. Neobsahuje žádné kakaové máslo a pouze malé množství kakaového prášku ( 1 - 10%).
Ochucená Čokoláda
Hořká, mléčná nebo bílá čokoláda s kávovým, mentolovým, pomerančovým, banánovým, karamelovým, jahodovým či rumovým aroma. Běžná například v Anglii.
PORÉZNÍ Čokoláda
Hořká, mléčná nebo bílá čokoláda s bublinkami vzduchu.
Čokoláda bez cukru
Místo cukru obsahuje náhradní sladidla jako aspartam, maltitol nebo fruktózu.
Organická čokoláda
Vyrobená ze surovin organického zemědělství.
Čokoláda s dodatky
Obsahuje například oříšky, rozinky, cereálie, želé, sušené ovoce atd.
Plněná Čokoláda
Čokoláda se všemy možnými náplněmi.
Čokoláda na vaření... doporučuju!!!
ZAJÍMAVOSTI
Holanďan Conraad Van Houten vynalezl způsob, jak oddělit kakaové máslo z kakaové hmoty roku 1828.
První známé tabulkové čokolády byly vyrobeny anglickou firmou Fry´s z Bristolu kolem roku 1847.
Švýcar Daniel Peter uvedl na trh po letech pokusů mléčnou čokoládu Gala Peter roku 1875.
Švýcar Rodolphe Lindt vynalezl proces konšování roku 1879. Díky tomu mohl vyrábět jemnou čokoládu, která se rozplývala na jazyku.
Firma Séchaud Fils z Montreaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu roku 1913.
První bílá čokoláda byla vyrobena firmou Nestlé v 30. letech minulého století a dostala jméno Galak.
ČOKOLÁDA - OBRÁZKY
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Nimwen W. Siradon Nimwen W. Siradon | E-mail | Web | 22. října 2007 v 13:39 | Reagovat

Miluju čokoládu!!! :-) Ale nejvíc horkou:-)!!!

2 Terka Terka | 30. října 2007 v 15:54 | Reagovat

Mňam!!!

3 Topí Topí | 21. února 2008 v 21:48 | Reagovat

Jestlipak autoři fotek vědí, že je používáte? Já jen drobně narážím na autorský zákon.

4 KIKI KIKI | 28. února 2008 v 15:25 | Reagovat

ahoj moc mi tento článek pomohl k psaní absolventsé práci. mooooooooooc děkuji.  

                                   kiki

5 gaga gagov gaga gagov | E-mail | 7. června 2008 v 16:07 | Reagovat

sia., no ze ten clánek nic moc ale obrázky jsou supr

6 ♥♥♥♥♥Lave♥♥♥♥♥ ♥♥♥♥♥Lave♥♥♥♥♥ | 14. srpna 2008 v 15:34 | Reagovat

miluju palacinky

7 Nikolka Nikolka | 4. května 2009 v 13:39 | Reagovat

Klárce už se zbýhají sliny :D

8 Klára Klára | 4. května 2009 v 13:40 | Reagovat

nene Nikolce se zbýhají sliny:-)

9 terka terka | 6. listopadu 2010 v 11:08 | Reagovat

moooc děkuju za tento článek moc mi pomohl k závěrečným zkouškám

10 css css | 24. listopadu 2011 v 17:45 | Reagovat

no upně

11 WaclawC WaclawC | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:57 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na irisaci.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama