Na světě nejsou nejkrásnější věci, ale okamžiky...

Domenico Angelo

24. září 2007 v 17:08 | Maky |  Historický šerm

Domenico Angelo

Domenico Angelo
Mistr a učitel šermu Domenico Angelo pocházel z Itálie. Šermířské umění vystudoval ve Francii, tam se seznámil s krásnou populární herečkou Peg Woffington, se kterou odešel do Anglie.
V Anglii založil šermířskou a jezdeckou školu "School of Arms", která si během krátké doby získala velmi dobrou pověst. O kvalitách jeho výuky se doslechli vévoda z Gloucesteru a princ Henry Frederic, kteří umožnili Angelovi učit královské výsosti dovednostem šermu.
Roku 1763 byla v Londýně vydána Angelova učebnice nesoucí název "Pojednání o dovednostech šermu". V ilustracích zobrazil Angelo sám sebe a partnerem je mu často Henry Herbert, hrabě z Pembrook. Tato publikace je zaměřena na obecné vysvětlení základních postojů a postavení příznačných této dovednosti. Vysoká úroveň Angelova učení byla v této učebnici jenom potvrzena. Angelo byl bez pochyb velkým odborníkem v tomto umění po všech stránkách. Přesně věděl, jak má být správná zbraň zkonstruována, díky tomu znal způsoby, jak poznat správnou, kvalitní a pružnou čepel. Dle druhu čepele rozděloval, zda je zbraň určena k osobním soubojům a civilnímu nošení nebo k boji na bitevním poli. Angelo doporučoval i mírné prohnutí trnu čepele např. u kordu, či rapíru, protože v určitých pozicích, aniž by příliš namáhal zápěstí, směřoval hrot čepele přímo na střed soupeřova těla. Velmi dobře věděl, jaké má mít zbraň parametry, aby co nejvíce vyhovovala svému majiteli.
Domenico Angelo, velikost: 107.89 KB, obrázek se otevře v novém okně
Podíváme-li se na Angela jako učitele, je třeba podotknout, jakým byl výtečným metodikem. Jeho způsob učení byl velmi účelný a efektivní. Kladl důraz na všechny důležité prvky, které musí šermíř precizně ovládat. Základním výcvikem nováčků byly kroky, výpady , okamžité navracení se do střehu, vše za doprovodu mírně pokrčených kolen a nohou vzdálených od sebe dvě a půl stopy.
Další nedílnou součástí výcviku, bylo cvičení zápěstí. To by mělo být silné, pružné a citlivé, aby s ním bylo možno provádět řízné a přesné útoky, precizní obrany, a aby bylo schopné reagovat na jakýkoliv tlak soupeřovi čepele jako pružina. Samotné tělo by pak mělo být schopno dodávat svižnost všem prováděným akcím např. úhybům, výpadům a dalším pohybům, jež doprovázejí šermířské techniky. Metod, jak naučit žáky hře čepelí, jejich odrážení, smyků a odsmyků, jak správně krýt soupeřův útok, jak správně útočit je nesčetně mnoho, a každou z nich měl Angelo propracovanou do posledního detailu. Pro představu zmiňme tzv. "útočení u stěny". Význam tohoto cvičení spočíval v tom, že jeden žák stál zády ke stěně, tak aby nemohl udělat krok zpět, jeho úkolem bylo provádět příslušné obrany řádně a precizně, čímž si tyto důležité pohyby zbraní postupně osvojoval, a žák druhý svižně útočil, tak se správně naučil vést své útoky a zároveň získával do svého podvědomí důležitý a nutný odhad vzdálenosti, který je nedílnou součástí každého šermíře.
Angelo neopomínal význam a užití levé ruky při šermu, a tak pro jeho žáky bylo samozřejmostí, že při samotném souboji dokázali soupeři znepříjemnit jeho obranu přidržením, odkloněním či zablokováním čepele v momentě, kdy to nejméně čekal. Pokročilejší žáci byli Angelem zasvěcováni do technik a kombinací např. meč - pěstní štítek, meč - dýka, meč - plášť, meč - lucerna, rapír - rapír atd. Tak Angelo docílil u svých žáků schopnost ovládat jakoukoliv zbraň rukou pravou i levou.
Domenico Angelo, velikost: 104.15 KB, obrázek se otevře v novém okně
Dalším důkazem toho, že byl Angelo skutečným mistrem šermu, je jeho přehled o stylu a technice boje v jiných evropských šermířských školách. Věděl, co může čekat od šermířů ze škol italských, francouzských, španělských, anglických a německých. Jak již bylo zmíněno, Angelo se nezaměřil pouze na jeden druh zbraně, ale jeho učení zahrnovalo i zacházení se zbraněmi různorodého charakteru. Pokud měl v ruce kord, věděl jak se bránit útokům prováděných rapírem, jedno ručním mečem, šavlí aj., z toho logicky vyplívá, že i tyto zbraně velmi dobře ovládal.
Závěrem je třeba dodat, že Domenico Angelo byl muž s vysokými morálními hodnotami, které aplikoval i ve své škole. Neustále svým žákům připomínal, že jejich postavení ve střehu musí být v maximální možné míře stále elegantní v pravém způsobu chování správného gentlemana. Důstojné vystupování, oddanost, odvaha, úcta, poslušnost a mnoho dalších vlastností byly samozřejmostí Angelovy doby, a tak by možná nebylo od věci, kdyby se na nějakém semináři S.E.B.U. o těchto pojmech podebatovalo, co si pod nimi každý z nás přestavuje, a jaký mají pro nás význam.
Šermířská škola Domenica zůstala v rodu Angelů několik desetiletí. Dalším Mistrem šermu, který převzal učení v Domenicově škole byl jeho syn Henry Angelo. Ten navázal na tradici svého otce, díky tomu pak jméno "Angelo" bylo vždy spojováno s jednou z nejlepších šermířských škol v Anglii.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nimwen W. Siradon Nimwen W. Siradon | E-mail | Web | 30. listopadu 2007 v 19:44 | Reagovat

Díky i za tenhle článek! :-)

2 Libor Olšan Libor Olšan | E-mail | Web | 12. února 2010 v 11:29 | Reagovat

Vřelé díky za informace o mistru Angelovi,ač je  i oněm hodně napsáno. Jsem vyznavačem francouzské školy šermu a metody Angelovy jsou dosud plně aktuální , funkční a především inspirativní . Každý střípek ze zrcadla minulosti má cenu  jeho obrazu. Děkuji  Libor, Borli Olšan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama